Polislik Boy Kilo Endeksi | Bay ve Bayanlar İçin Değerler

0

Polislik boy kilo endeksi, bay ve bayanlar için değerler konusu, polis olmak isteyen pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Polis olmak için istenen şartların yanı sıra, bay ve bayan polis adaylarının boy ve kilo endeksleri de büyük önem taşımaktadır.

Polislik boy kilo endeksi, bay ve bayanlar için değerler uygun olmadığı takdirde, adayların polis olması imkansız olmaktadır. Boy ve kilo endeksi istenilen oranlarda olmadığı zaman adaylar polis olmak için gerekli olan yeterlilik sınavlarına da girememektedir.

Polislik Boy Kilo Hesaplama

Polislik boy kilo indexi, polis olabilmek için erkek ve kadınlarda en önemli kriterler olmaktadır. Olması gereken orantılara sahip olmayan kişiler ise polis olma şanslarını kaybetmektedir.

Bu nedenle polis olmak kişiler, polis sınavların da başarılı olacak bütün yeteneğe ve bilgiye sahip olsalar dahi polislik boy kilo endeksi koşullarını karşılayamadığı için polis olamamaktadır.

Polis olmak isteyen kişileri için önemli olan boy kilo endeksi ise aynı zamanda internet üzerinde yer alan hesaplama araçları ile de kolaylıkla hesaplanabilmektedir. Böylelikle polis adayları bay ve bayan olmak üzere, bu polislik boy kilo sınırı sonuçlarına bakarak polis olup, olmama durumlarını hemen görebilmektedirler.

Erkek Polis Adaylarının Boy ve Kilo Endeksleri

Erkek polis adayları için en önemli olan konulardan birisi de, polis olma şartları arasında en başta yer alan boy kilo değerleri olmaktadır. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği tarafından belirlenen boy ve kilo endeksleri kadın ve erkek olmak üzere bazı farklılıklar göstermektedir.

Buna göre erkek polis boy kilo sınırı için bazı hesaplamalarla bu boy ve kilo endeksleri ortaya çıkmaktadır.

Bunlara bağlı olarak polis olmak isteyen erkek adayların, 2022 yılı itibari ile en az 167 cm uzunluğunda boya sahip olmadı gerekmektedir. En kutsal mesleklerden birisi olan polislik mesleğini icra etmek isteyen erkek polis adaylarının kilo endeksinin, yani vücut endeksinin ise 18 ile 27 arasında olması lazımdır.

Bayan Polis Adaylarının Boy ve Kilo Endeksleri

Bayan polis adaylarının boy ve kilo endeksleri orantılı olmadığı takdirde polis olmaları da imkânsız hale gelmektedir. Bu nedenle adaylar polislik sınavlarına girmeden önce boy ve kilo endekslerini hesaplamak istemektedirler. Bayan polis boy kilo sınırı konusunda geçerli olan kriterler ise boy olarak 162 cm, kilo endeksi, yani vücut endeksi olarak da 18 ile 27 arasında olmak zorundadır. Boyu 162, vücut kitle endeksi 18 ile 27 arasında olmayan kadın adaylar ise polis olamamaktadır.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmenliğinde belirtilen bu şartlar bayan polis adaylarının hepsi için geçerli olmaktadır. 2022 yılı itibari ile de geçerli olan yönetmeliğe uygun olan bayan polis adayları boy kilo değerleri uygun olursa, daha sonra polis olmak için gerekli olan sınavlara girmektedir.

Boy ve kilo endex hesaplamaları ise bazı formüller ya da internet üzerinde yer alan bazı siteler aracılığı ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku